V čom spočíva vyhladenie mimických vrások pomocou botulotoxínu?

Botulotoxín,  je látka, ktorú produkujú baktérie Clostridium botulinum.
Keď botulotoxín prenikol do lekárskej vedy, najskôr bol používaný v očnom lekárstve (prvýkrát v roku 1984 ) a neurológii a až neskôr boli zistené jeho možnosti pri potláčaní mimických vrások a odstránení potenia. Množstvo látky používanej v kozmetológii je ale tisíc krát menšie, ako je dávka toxická. Využíva sa botulotoxín typu A. Samotný účinok botulotoxínu spočíva v blokovaní nervového zakončenia, sval je denervovaný a neprichádza do neho nervový vzruch (tým dôjde k vyhladeniu vrások). Postupne však dochádza k opätovnej inervácii svalu. Účinok je teda reverzibilný, to znamená, že nie je nastálo.

Ste vhodným kandidátom na vyhladenie vrások botulotoxínom?

Kontraindikácia pri aplikácii botulotoxínom je tehotenstvo a laktácia. Okrem toho v tomto období majú mamičky asi iné starosti, než vyhladenie vrások. Z chorôb sledujeme niektoré poruchy (napr. ochorenie Myasthenia gravis), alergie na niektoré zložky prípravku a poruchy zrážanlivosti krvi. Injekcie sa tiež neaplikujú pri zápale oblasti, kde chcete vrásky vyhladiť. Lekár by mal vedieť, aké lieky klient užíva. Antibiotika, alebo lieky na srdečnú arytmiu, môžu dokonca zákrok znemožniť. Ideálny vek na túto procedúru je 18-65 rokov.

Priebeh zákroku

Ide o ambulantný zákrok, ktorý trvá niekoľko minút. Vlastná aplikácia trvá 5-10 minút. Vykonáva sa bez znecitlivenia (výnimočne je možné ošetrované miesto mierne podchladiť ľadovým obkladom). Po ošetrení miesta dezinfekčným činidlom sa roztok aplikuje tenkou ihlou (tzv. inzulinkou) pod kožu do príslušnej oblasti. Najčastejšou lokalitou na ošetrenie je oblasť čela, oblasť koreňa nosa a oblasť okolo očí.

Existuje nejaké obmedzenie po zákroku vyhladenie vrások?

Po ošetrení by si klientka nemala 4 hodiny líhať, aby botulotoxín nestiekol napríklad do očí a nespôsobil spadnutie viečok. Tiež by sa mala vyhnúť treniu, alebo škriabaniu ošetreného miesta, a to aspoň dvanásť hodín a zhruba týždeň by nemala chodiť na kozmetiku, do solária, na masáž a podobne.

Môže sa stať, že látka neúčinkuje?

Áno, výnimočne sa to môže stať. Príčin môže byť hneď niekoľko. Vrásky môžu byť spôsobené mnohými mechanizmami a nie všetky sa dajú prekonať pomocou Botoxu®. Tiež nízka dávka toxínu, alebo zlá technika aplikácie zhoršujú výsledok zákroku. Títo klienti tiež môžu mať vyvinuté protilátky, ktoré mohli získať v minulosti malou intoxikáciou klobásového jedu. Sú popísané aj prípady vzniku protilátok pri veľmi častej aplikácii. Potom môže pomôcť iný typ botulotoxínu.

Ako dlho pretrváva výsledok vyhladenia vrások?

Účinok látky vydrží po prvej aplikácii asi 3 mesiace, po druhej asi pol roka a po tretej asi 9-12 mesiacov. Čím dlhšie sa látka aplikuje, tým dlhšie účinok vydrží. Dlhšie ako rok však účinok botulotoxínu nezaistíme, a tak klient dochádza jeden krát ročne, alebo v tom lepšom prípade sa odnaučí používať niektoré svaly, a tým sa odstup medzi aplikáciami predĺži. Častejšie než dva krát za rok by sa aplikácia v rovnakej lokalite vykonať nemala (okrem prvého roka). Ak je mimická vráska príliš hlboká a sú tu už narušené kolagénové vlákna, nemôžeme očakávať vyhladenie, ale iba redukciu vrások. Tu je možné botulotoxín kombinovať s vhodným výplňovým materiálom, napríklad s kolagénom, alebo hyaluronovou kyselinou.

BOTOX / DYSPORT

Použitie:

  • Redukcia vrások smiechu
  • Uvoľnenie vrások od mračenia
  • Redukcia vejárovitých vrások
  • Uvoľnenie nežiaduceho výrazu tváre (napr. stiahnuté kútiky úst)Liečba hyperhidrózy – nadmerného potenia (podpazušie, dlane, chodidlá a tvár)

Účinok: Dočasný, od troch do deväť mesiacov

Trvanie zákroku: Najdlhšie 10 minút

Stručný popis látky:
Botulotoxín A je látka, ktorá uvoľňuje svaly, to znamená, že pôsobí priamo na príčinu vrások, teda na svalovú činnosť. Po vstreknutí do svalu sa dočasne zablokuje nervový impulz, ktorý spôsobuje jeho stiahnutie. Preto je táto látka na mimické vrásky účinnejšia ako kožné implantáty, vrásky sa zjemnia, lebo vymiznú úplne (dôjde k vyhladeniu vrások). Okrem toho sa zabráni vzniku nových vrások. Účinok nie je trvalý, ale zákrok sa dá bez problémov opakovať.
Výsledok:
Výsledok zákroku sa prejaví až za tri až šesť dní. Pokožka je viditeľne uvoľnenejšia a vráska menej hlboká. Po štrnástich dňoch je účinok optimálny. Tento účinok vydrží tri až štyri mesiace. Čím častejšie sa zákrok opakuje, tým dlhší je jeho účinok. Dĺžka sa potom pohybuje od šesť do deväť mesiacov. Výsledok sa nelíši podľa pohlavia, botulotoxín funguje rovnako u žien aj mužov.